Kahvenin Faydaları Nelerdir?

0
216
kahve

Kahvenin faydaları nelerdir, sorusuna verilecek yanıtlar arasında uykuyu düzenlemesi, kan dolaşımını arttırması gibi cevaplar yer almaktadır. Ayrıca kadınlarda depresyon riskini azalttığı da görülmektedir. Araştırmalar günde 2-3 fincan kahve içen insanların ruh sağlıklarını daha rahat koruyabildiklerini ortaya koymuşlardır. Kahve, ruhsal bunalım ve depresyon riskini %15-20’ye kadar düşürebilmektedir.

Kahve Beyni Korumaktadır!

Kahvenin beyin faaliyetlerini güçlendirdiği araştırmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca kahve, içindeki etken madde ile Alzheimer hastalığının azaltılmasında etkilidir. Günde 3 veya 4 bardak kahve tüketiminin, hastalığın oluşumunda rol oynayan beta etken maddesini azalttığı görülmektedir. Ayrıca beyin hücreleri arasında yer alan sinaps denen bağlantıların güçlenmesinde rol oynamaktadır. Yeni beyin nöronları oluşturmada rol oynadığı bilinen kahve, şekerli içilmesi halinde beynin ödül merkezini devreye sokmaktadır. Bu da mutluluk hormonunun merkezini uyarmasında etkilidir. Kahvenin yararları, bu kadarla da sınırlı değildir! Dikkat ve konsantrasyon yeteneğini arttırdığı bilinen kahve, beynin daha aktif çalışmasını sağlamaktadır. Ancak kahvenin aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmez.

Kahve Cilt Kanserini Önler!

Kahvenin, dünyada en fazla görülen bazal hücreli karsinom denen cilt kanseri türünü önlediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kapsamında günde 4 bardaktan fazla kahve tüketen insanların bu hastalığa yakalanma oranları kadınlar için %20, erkekler için %9 oranında azalmaktadır. Ancak kafeini alınmış kahve bu konuda bahsedilen etkilere sahip değildir.

Kahve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir?

Kahve tüketimi, erken ölüm riskini azaltır. Bunun nedeni de kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirerek viral enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltmasıdır. Kahvenin yararları nelerdir, sorusuna verilecek yanıtlar arasında yer alan bağışıklık sistemi güçlendirmesine, diyabet riskini azaltma durumu da eşlik eder. Araştırmalara göre şekersiz kahve tüketimi, şeker hastalığına karşı %20’ye kadar koruma sağlamaktadır. Ayrıca kahve, karaciğer ve kalpte de düzenleme etkisine sahiptir.

Taze öğütülmüş kahve, kimyasal maddeleri ve koruyucuları minimum düzeyde içerir. Bu nedenle kahvenin taze bir şekilde çekilerek kullanılması, karaciğere daha fazla yarar sağlamaktadır. Ayrıca baş ağrısı durumunda bir fincan Türk kahvesi tüketmek, migren tedavisinde dahi işe yarar. Kahvenin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here