Kadınlarda Menstruasyon Dönemi

0
1260
regl, adet, menstruasyon dönemi

Menstruasyon dönemi normal fonksiyonlara sahip olduğu düşünülen bir kadının yirmi sekiz günlük bir periyot içerisinde karşılaştığı gebelik sürecini doğrudan etkileyen bir dönem olarak düşünülebilir. Regl ya da adet dönemi olarak da isimlendirilebilen bu dönem, yirmi bir gün ile otuz beş günlük bir dönem içerisinde sürebilir. Bunun yanı sıra üç ile yedi gün sürebilen menstruasyon dönemi bundan daha fazla sürmesi halinde doktor kontrolünde değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Regl Dönemi Niçin Var?

Menstruasyon ya da regl dönemi, kadınların gebe kalmaları için takip etmeleri gereken bir süreçtir. Neredeyse her kadının bildiği üzere, yumurtalıklar her ay belirli bir periyot halinde yumurta üretirler. Sağlıklı bir vücuda sahip olan bir kadın ay içerisinde gebe kalabilir. Bu durumda yumurta, zigot yani döllenmiş yumurta ismini alır. Bununla birlikte, gebelik oluşmamış ise yumurta kan yolu ile dışarı atılır. Kısaca menstruasyon dönemi, üremenin sağlanması için var olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Menstruasyon Dönemi Sancısı

Kadınların sıklıkla merak ettikleri konuların başında, adet dönemi boyunca sancıları nasıl aşacakları bulunmaktadır. Menstruasyon dönemi kadından kadına değişiklik göstermekle beraber pek çok kadın ne yazık ki bu dönem içerisinde sancı çekebilmektedir. 12-18 yaşları arasında başlayan bu süreç menopoz adı verilen dönem ile sona erer. Hayatlarının verimli üreme dönemi boyunca adet gören kadınlar, ağrılardan kurtulmak için pek çok yöntem denerler.

Gündelik bilgilerden gelen ve uzun zamandır regl döneminde sıkıntı çeken kullandığı, kekik ya da nane suyu gibi alternatif çözümlerin yanı sıra, tıbbi açıdan da kullanılabilecek pek çok ilaç bulunmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılacak bu ilaçlar, önerilmeden kesinlikle satın alınmamalıdır. Bunun yanı sıra adet ağrılarınızı hafifletmek ve adet dönemini sıkıntısız bir şekilde atlatabilmek için deneyebileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır.

Sıcak su kullanımı, bunlardan ilki olmakla beraber kadınların birçoğu adet döneminde vücutlarını sıcak tutmayı tercih eder ve bu nispeten doğru bir yöntemdir. Regl döneminde duştan kaçınılması gerektiği yanlış bir bilgidir. Regl dönemi boyunca da duş alınabilir ve bu durum büyük ölçüde ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Menstruasyon dönemi boyunca yürüyünüz ve sıcak duş alınız.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here