İştah Azaltan Besinler Nelerdir?

0
207
iştah azaltan besinler

İştah azaltan besin önerileri, özellikle zayıflama sürecinde çok fazla takip edilmektedir. İştahın azalması ile kilo vermek daha kolay hale geldiği için bu besinler diyet programlarında da yerlerini almaktadırlar. İştah azaltan besinler arasında en çok bilinenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yumurta, tok tutan özelliği sayesinde iştah azaltan besinler arasında yer almaktadır. Bir yumurta ile uzun süre tok kalmak mümkün olduğu için zaman içerisinde iştahın azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Baklagiller, doğrudan bağırsak üzerinde etkili olmakta ve iştahı azalttığı bilinmektedir. Uzun süre tok tutma etkisi de bulunduğu için diyet programlarında sıkça yer almaktadırlar.
  • Armut, ayva ve elma iştah azaltan meyvelerin başında gelmektedirler. Bu sebeple ara öğün olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yulaf Ezmesi ile Gelen Tokluk Hissi

Yulaf ezmesinin tokluk hissi vermesi, midenin uzun süre besin almaması sebebiyle bir süre sonra iştahı kapattığı bilinmektedir. Öğünlerde yulaf ezmesinin tüketilmesi ile bu süreç daha hızlı bir hal almaktadır.

Yulaf ezmesi, kahvaltıda tüketildiğinde tokluk hissi vermesi sebebiyle öğren yemeği öğününde daha az yenmesini sağlamaktadır. Bu sayede iyi düzeyde kilo kontrolü yaptığı da bilinmektedir.

İştah azaltan besinler içerisinde yer almakta olan yulaf ezmesinin, farklı besinler ile karıştırılarak yenmesi halinde de etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebeple mutlaka bir öğünün yulaf ezmesine ayrılması önerilmektedir.

Tarçın İştah Azaltır Mı?

Tarçının iştah azaltma üzerindeki etkisi, kan şekerini yükseltmesi sebebiyle yeme ihtiyacını ortadan kaldırması ile sağlanmaktadır. Tarçının içeriği sayesinde açlık hissinin ortadan kaldırılması söz konusu olmakta ve bir zaman sonra iştahın azalması sağlanmaktadır.

Tarçın, çay olarak tüketildiği gibi aynı zamanda suyun içine kabul haliyle atılarak da tüketilebilmektedir. Bu şekilde tüketimi aynı zamanda detoks etkisi yaptığı için zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Tarçın hem kan şekerini hem de kolesterolü dengelemesi sebebiyle tatlı isteğini de azaltmaktadır. Bu sayede tatlıya düşkünlüğü yüzünden kilo veremeyenlere de yardımcı olduğu bilinmektedir.

İştah azaltan besinler içerisinde yer almakta olan tarçının düzenli kullanılması önerilmektedir. Aksi durumda iştah azaltan etkisini görmek mümkün olmamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here