İnflamasyon Nedir?

0
249
İnflamasyon Nedir?

İnflamasyon nedir, sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Herhangi bir zarara karşı vücudun verdiği bir tepkiye inflamasyon denir. İnflamasyon, kendini ağrı, şişme ve iltihap ile göstermektedir. Vücuda giriş yapan virüs ve bakterilere karşı verilen bu tepki, kişinin bölgeye dikkatini vermesini sağladığından vücudun koruma kalkanı görevi görmektedir.

İnflamasyonun Süresi

İnflamasyonda süre, genellikle birkaç gündür. Bağışıklık sisteminin bir problemle karşılaşması halinde ortaya çıkan ağrı, iltihap, şişme gibi durumlar, sadece birkaç gün sürmektedir. Bağışıklık sisteminin organları koruması amacıyla vücudun meydana getirdiği bu his, iyileşmeye başlama ve hasarlı dokunun kendini yenilemesi sonrası ortadan kalkar.

İnflamasyon Nasıl Anlaşılır?

İnflamasyonun anlaşılması için bakılması gereken 5 belirti bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağrı
  • Kızarıklık
  • Şişme
  • Ateş
  • Vücudun inflamasyondan etkilenen bölgesini hareket ettirmede zorluk

Bu belirtilerin taşınması durumunda inflamasyondan söz edilebilmektedir. Bu durum minör özellikli olduğundan sadece küçük bir bölgeyi etkiler. Genellikle herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmadan iyileşmekle birlikte, geniş bir alana yayılması ya da ağrı şiddetinin çok yüksek olması durumunda tedavi gerektirebilir. Ağrının dayanılmaz şiddette olması, beklenenden uzun sürmesi ve günlük yaşamı etkiler hale gelmesi durumunda kişiler, tedavi talep edebilir. Travma sonrası inflamasyon durumu söz konusu ise, uzun süreli ağrı ve şişme meydana gelmişse, doku zedelenmesinden ve kırılma gibi tahribatlardan şüphelenilmelidir.

Hormonların İnflamasyona Etkisi

Vücut yağları, hormonlara etki eden önemli değişkenler arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemini salgıladığı hormonlarla tetikleyen ya da baskılayan vücut yağları, kortizol ve insülin seviyesinde değişikliklere neden olmaktadır. Bu hormonal değişiklikler, vücudun tehdit algılamasına sebep olur. Bu nedenle vücut inflamasyon yaşayabilir. Hormon dengesizliğine bağlı inflamasyon, uzun süreli düşük seviyede gözlenmektedir. Örneğin kilolu bir insanın aylardır düşük seviyeli bacak ağrısı çekmesi, düşük seviyeli inflamasyon örneklerindendir. İnflamasyon nedir, sorusunun bir yanıtı da bu nedenle, iç ve dış tehdide vücudun verdiği tepkidir. İnflamasyon meydana gelmesi için tehdidin sadece dışarıdan gelmesine gerek yoktur.

Enflamasyon, uzun sürmesi durumunda kronikleşebilir. Bu durumda vücut stresi kronikleştirir. Bu durumda hormon seviyelerinde de değişiklikler olur ve meydana gelen değişiklikler de inflamasyonu tetikler. Bu kısır döngü içerisinde inflamasyon, ciddi bir şikayet halini alır. Bu durumda inflamasyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here