Hurmanın Faydaları Nelerdir?

0
214
hurma

Hurmanın faydaları nelerdir, sorusunun yanıtları, hurmanın içerdiği besin maddelerinde gizlidir. Genellikle Ramazan ayı ile özdeşleştirilen hurma, içerdiği potasyum ve sodyum ile vücut içerisindeki fonksiyonları düzenleme ve planlama görevini yerine getirmektedir. İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum ile omurilik ve kemik gelişiminde etkendir. Ayrıca içeriğinde bulunan tüm etken maddelerin cilt üzerindeki yaraların tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Hurma Diyete Eklenebilir!

4 adet hurma, 1 porsiyon meyveye eşdeğer kalori ve besin maddesi içermektedir. Lif oranının yüksek olması da, meyveye kıyasla daha uzun süre tokluk hissi yaratılmasına yardımcı olacaktır. Midede uzun süre kalmış olması, hurmanın uzun süre tokluk hissi sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan potasyum ve demir, kandaki hemoglobin dengesinin sağlanmasında etkendir. Metabolizmayı hızlandıran hurma, kilo verme sürecinde etkili besinler arasında yer almaktadır. Ancak 4 adet hurmanın 60 kalori olması, hurmanın çok fazla tüketilmesini sakıncalı kılmaktadır. Diyet konusunda hurmanın faydaları bu şekilde sıralanabilmektedir.

Cildi Yenilemede Hurmayı Kullanın!

Hurma, antioksidan içeriğe sahiptir. Bu sayede cildin dokusunu yenilemekte ve daha genç bir görünüme yardımcı olmaktadır. İçinde bulunan B vitamini ile cilt üzerinde bulunan tahriş ve yaraların hızlı bir şekilde iyileştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi de sağlayan meyve, cildin sahip olması gereken elastik yapıyı sağlamaktadır. Ciltte oluşan hasarın giderilmesinde kullanılan hurma, yenebileceği gibi cilde sürülerek de faydaları arttırılabilir. Cilt konusunda hurmanın yararları nelerdir sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilmektedir.

Hafızanız İçin Hurmayı Kullanın!

Hurmanın ihtiva ettiği A ve B vitaminleri ile hafızanın güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Özellikle magnezyum yönünden zengin olması, hurmanın kullanımının arttırılmasını sağlamaktadır. Yaşlılık ve erken çocukluk döneminde tüketilmesi, içeriğinde bulunan magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirmektedir. Ayrıca B karoten içeriği, hurma tüketiminin hafıza kaybı ya da ileri yaşlarda hafıza sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Hafıza problemi yaşamak istemeyenler için her gün 3 hurma tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kişilerin beyin faaliyetleri için gerekli olan doğal şekerler, hurmanın içerisinde bulunmaktadır. Bu kapsamda hurmanın yararları, beyin gelişiminde de kendini göstermektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here