Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı

0
194
hızlı yemek yeme alışkanlığı

Yemek yemenin hızlı bir şekilde yapılması, sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hızlı yemek yeme alışkanlığı, beslenme bozukluklarının da temelini oluşturmaktadır.

Hızlı yemek yeme alışkanlığının sonucuna doyma hissi yeterince hissedilmediği için yemek yeme de bozukluklar, iştahın fazlaca açılması, doyamama gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu problemler ise Obezite oluşumunu tetiklemektedir.

Hızlı yemek yeme alışkanlığı, beslenme bozukluklarında olduğu kadar farklı hastalıkların da nedeni haline gelmektedir. Bağırsak düzeni bozulmakta, sindirim sisteminde de hasar oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Yavaş Yemek Yeme Alışkanlığı Ne Kazandırır?

Yavaş yemek yemenin vücut sağlığına etkisi, pek çok farklı alanda olmaktadır. Bilinen bazı etkiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Hızlı yemek yeme, midede rahatsızlığa neden olduğu için yemekten lezzet almayı engellemektedir. Fakat yavaş yemek yeme ile birlikte yemeklerin lezzeti daha iyi bir şekilde alınmaktadır.
  • Kilo problemleri ortadan kalkmaktadır. Yavaş yemek yeme ile daha çabuk doyma hissi hissedildiği için zayıflama konusundaki en önemli destek, yemek yeme alışkanlığı olmaktadır.
  • Daha fazla çiğneme sayesinde sindirim sisteminde meydana gelen problemlerin giderilmesi mümkün olmaktadır. Hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlar yavaş ve çiğneyerek yeme sayesinde en az seviyeye indirilmektedir.
  • Bağırsakta oluşacak sorunlar, sindirim sisteminin kontrol altın alınması ile önlenmiş olur.

Hızlı yemek yeme alışkanlığı yerine yemeğin yavaş yenmeye başlaması ile sağlık problemlerinin birçoğu ortadan kalkmakta ve yaşam kalitesi yükselmektedir. Bu sebeple yemek yeme biçimlerinin düzenlenmesi önem arz etmektedir.

Yavaş Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Yavaş yemek yeme alışkanlığı edinmek için öncelikle yenilen besinlerin değiştirilmesi gerekmektedir. Daha yavaş yenecek yerel yemeklerin tercih edilmesi birinci basamak olarak görülebilir. Yavaş yemek için şu öneriler takip edilebilmektedir:

  • Küçük çatal ve kaşık kullanımı, lokmaların küçük alınmasını sağladığı için yavaş yemeyi destekleyici bir öneri olmaktadır.
  • Çiğneme gerektiren yemeklerden yemeye çalışmak önemlidir. Bu sayede alışkanlık kazanılmış olmaktadır.
  • Yemek yerken oturmak ve sohbet etmek de yemekte yavaşlatıcı unsur olduğu için önerilmektedir. Tek başına ve ayakta yenilen yemeklerin yavaş yenmesi mümkün olmamaktadır.

Hızlı yemek yeme alışkanlığı, bir kültür olarak yerleştiğinde değiştirilmesi zor olmaktadır. Bu sebeple küçük öneriler takip edilerek bu süreç kontrol altına alınmalıdır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here