Hamilelikte Vitamin Kullanımı

0
280

Hamilelikte vitamin kullanımı, anne adayının ve bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Anne karnından beslenen bebeğin, anne adayındaki vitamin ve minerallerle beslendiği için hamilelik sürecinde şu vitaminlerin alınması önerilmektedir:

  • D vitamini
  • A vitamini
  • E vitamini
  • B1- B2- B3- B6 vitaminleri
  • Folik asit
  • Kalsiyum
  • Demir
  • Protein
  • Çinko

Bu vitamin ve minerallerin gebeliğin başlamasının akabinde doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Doktor kontrolü olmadan alınan ölçülerin bebeğe ve anne adayına zarar vermesi söz konusu olabilmektedir.

Hamilelik Sürecinde Vitamin Takviyesinin Alınma Zamanı Nedir?

Vitaminlerin içeriğine bağlı olarak, başlanma zamanında da değişiklik olmaktadır. Örneğin folik asit, hamile kalmayı da destekleyen bir mineral olması nedeniyle gebelik öncesinde ortalama 3 ay öncesine kadar kullanılabilmektedir.

Hamileliğin başlamasının ardından minimum 4 hafta içerisinde vitamin ve mineral takviyeleri belirlenmektedir. Görülen eksiklikler baz alınarak farklı vitaminlere göre doktor tarafından takviye yazılmaktadır.

Hamilelikte D Vitamini Neden Önemlidir?

Doğum süreci içerisinde annenin ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için verilen D vitamini aynı zamanda kemik gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk haftalarından itibaren D vitamini takviyesine başlanmaktadır.

Lohusalık depresyonu olarak bilinen problemin de D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı ön görülerek, anne adayının ruh sağlığının korunması için de D vitamini takviyesinin önemli olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte Demir Takviyesi

Hamilelik sürecinde anne adayından bebeğin gelişimini desteklemek üzere yoğun bir kan akışı gerçekleşmektedir. Bu süreçteki kan kaybı beraberinde demir eksikliğini de getirmektedir. Bu nedenle demir takviyesinin gebelik ile beraber doğrudan başladığı bilinmektedir.

Demir takviyesi, bebeğin yaşamsal aktivitesi için de oldukça önemlidir. Özellikle bebeğin ihtiyacı olan oksijenin karşılanması yalnızca takviye olarak alınan demir vitamini ile mümkün olmaktadır.

Gebelik sürecinde demir takviyesinin alınabilmesi için öncelikli olarak besin takviyesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kırmızı et, baklagiller, yumurta gibi besinlerde bulunan demirin yeterli ölçüde alınması gerekli olmaktadır.

Demirin hangi ölçüde ya da hangi zamanlarda alınacağı, anne adayının vücudundaki eksikliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle anne adaylarının bir uzman görüşü olmadan takviye kullanmaları tehlikeli olabilmektedir.

5

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Hamilelikte vitamin kullanımı, anne adayının ve bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here