Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0
1259
hamile kadın

Uzmanlar hamile kalmak için erkek ve kadınların yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini geçtiğimiz dönemlerde açıkladı. Uzmanların gözünden hamile kalmak için yapılması gerekenler aşağıda dile getirilmiştir.

İlişkiye Her Gün Girilirse Ne Olur?

İlişkiye her gün girilirse herhangi bir şey olmaz. Türkiye’nin bazı bölgelerinde her gün ilişki yaşayan ailelerin sağlıklı çocukları olduğu gözlemlenmiştir. Günlük ilişkiler her daim sperm sayısını düşürmez. Ancak çok sık girilen ilişki sonrası meninin hacmi azalabilir.

(Meni Nedir? Erkeğin boşalması sonrası açığa çıkan sıvının tamamına verilen ad.)

Sekse Uzun Süre Ara Vermek Spermleri Güçlendirir Mi?

Sekse çok ara vermek doğru bir davranış değildir. İki hafta hiç ilişkiye girmeyen bir erkek ilişki sonrası çıkan sperm sayısı yüksek olsa bile hareketliliği düşer. Bu yüzden ilişkiye uzun ara verilmemesi gerekir. Ancak şunu da hatırlatmak isteriz ki; günü geliyor çok ender ilişkiye giren hatta yılda bir kez seks yaşamış çiftler bile çocuk sahibi olabiliyorlar.

Hangi Dönemlerde İlişki Sonrası Hamilelik Şansı Daha Yüksektir?

Bayanlar normal şartlarda yirmi sekiz günde bir adet görürler. Adet sonrası on dördüncü gün en riskli gün olarak bilinse de bazen yirminci günlere kadar hamilelik söz konusu olabilir bu nedenle, takvim metodu hamilelik şansınızı arttırabilir olsa da kesin bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu metodu kullanan çiftler kazaya kurban gidebilirler.

Gebelik Şansını Arttıran Pozisyonlar Var Mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ilişkinin pozisyonundan çok kadının rahminin pozisyonu daha önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonlarda birleşme sonrası gebelik oranı daha zordur. Hamilelik isteniyorsa kadının genelde altta olması önerilir hatta kalçanın altına yastık koyması bile gebe kalmasını arttıran faktörler arasında yer alır.

Toplumumuzda ilişki sonrası vajinal duş çok yaygındır ancak uzmanlar ilişki sonrası duş almanın enfeksiyona davet çıkardığını söylüyorlar.

Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Mi Var?

Yemek yerken dikkat etmemiz gereken birçok husus vardır. Bunlardan biri gıdaların iyi yıkanması gerektiğidir. Günümüzde gıdalara yapılan birçok kimyasal etkenler doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca sigara içmekte doğurganlığı düşürmektedir. Günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl, iki paket içenlerin ise beş yıl erkene çekilmektedir.

İlişki önce kadın ve erkeğin yapması gereken bir şeyler var mı?

İlişki öncesi sıcak banyo sperm üretimini azaltmaktadır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan erkeklere zararlıdır çünkü testisler ısıya hassastır. Ayrıca alkolün de spermler üzerinde tok-sik etkisi vardır.

Uzmanlar vajinal duşu özellikle gebe kalmak isteyen bayanlarda tavsiye etmiyorlar.

Çocuk isteyen çiftler hangi sıklıkta ilişki yaşamalıdır?

Uzmanlar genellikle çocuk isteyen çiftlere haftada iki veya üç kere ilişkiye girmelerini tavsiye eder ama asla bir sınırlamada bulunmazlar. İlişkiler aniden gelişip karşılıklı istekler doğrultusunda yaşanmalıdır. Sonuçta ilişki sıklığı hamile kalma şansını büyük ölçüde etkilemez.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here