Günlük Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

0
601
vitaminler mineraller

Günlük olarak ihtiyacımız olan vitamin ve mineraller, sağlıklı bir vücuda sahip olmamız için gerekli olmaktadır. Günlük alınması gereken vitamin ve mineraller şu şekilde sıralanmaktadır:

  • A vitamini, kemik gelişimini etkilemesi sebebiyle her gün yeterli miktarda alınması önerilmektedir. Hayvansal gıdalarda ve bazı sebzelerde bulunduğu bilinmektedir.
  • B12 vitamini, vücudun enerji kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Vücudun kronik yorgunluk çekmesini önlemekte ve gün içerisinde gerekli olan enerjiyi sunmaktadır.
  • C vitamini, vücudun direncini sağlayan bir vitamin olması sebebiyle günlük olarak mutlaka alınması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına yönelik koruyucu etki sunduğu bilinmektedir.
  • Folik asit, aynı zamanda B9 vitamini, kalp sağlığına yönelik önemli bir koruyucu olduğu için özellikle ota yaş döneminde mutlaka edinilmesi gerekmektedir. Mercimek ve yeşil yapraklı sebzelerin içeriklerinde bulunduğu bilinmektedir.
  • D Vitamini, içeriğinde kalsiyum emilimine yönelik enzimler barındırması sebebiyle yaşamsal önem taşımaktadır. Günlük olarak alınması önemlidir.

Hangi Vitaminler Kimler İçin Gereklidir?

Vitaminlerin kimler için gerekli olduğu, vitamin içeriklerine ve kişilerin dönemsel ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. İhtiyaçlara göre vitaminler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kemik gelişimine yönelik olması sebebiyle D vitamininin hem çocuklar hem de yaşlılar için çok önemli olduğu bilinmektedir.
  • Hamile kadınların vücutlarındaki önemli değişiklik sebebiyle; B vitaminleri ve folik asit en gerekli olan vitaminler arasında yer almaktadır.
  • Kadınların menopoz dönemleri sebebiyle özellikle 30 yaş ve sonrasında mutlaka kalsiyum takviyesi almaları gerekmektedir.

Bu vitaminler, günlük alınması gereken vitamin ve mineraller olarak adlandırılmakta olup, vücudun ihtiyacına göre değiştiği bilinmektedir. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırılması önerilmektedir.

Omega 3 Tüketimi Neden Önemlidir?

Omega 3 tüketimi, özellikle kalp ve damar sağlığı için oldukça önemlidir. Deniz ürünlerinde bolca bulunmakta olan Omega 3, pek çok vitaminin vücutta tutulmasını sağlaması sebebiyle önemli olmaktadır.

Omega 3 her vücutta farklı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat herkes için tüketimi gerekli olan bir yağ asidi olarak bilinmektedir. Günlük alınması gereken vitamin ve mineraller içerisinde en üst sıralarda yer almaktadır. Bu sebeple hem besinlerle hem ek takviyesinin yapılması gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here