Göz Sağlığını Korumanın Yolları

0
548
Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Göz sağlığını korumanın yolları yılda bir kez doktor muayenesinden geçmektedir. Bu sayede kalıcı görme kayıplarına yol açabilecek sorunların önceden tespiti ve erken tanısı mümkün olacaktır. Belirtilerini gözde veren pek çok sistemik hastalık da bu şekilde önlenmiş olur.

Hafif Belirtileri Görmezden Gelmeyin!

Göz ile ilgili kızarıklık, kaşıntı, yaşlanma gibi hafif belirtiler dahi, görme kayıpları ile sonuçlanacak süreçlerin başlangıcı olabilmektedir. Kızarıklık, kaşıntı gibi durumlarda soğuk su pansumanı yapılmalı, durumun devam etmesi halinde suni gözyaşı takviyesi ile gözün ihtiyaç duyduğu nemlilik hissi sağlanmalıdır. Göz sağlığını korumak için en önemli işlemler arasında bulunan gözün nem dengesinin sağlanması, gözün dış etkenler ve hava ile temasını önlemeyi hedefler. Göz, üzerindeki nem katmanı ve sıvı örtüsü sayesinde hava veya bakteriyel herhangi bir yüzey ile temas etmez. Bu sayede anti bakteriyel özelliği korunmuş olur.

Beslenmenin Etkisi

Göz sağlığı açısından beslenmenin etkisi, yenilen besinler içerisindeki maddelerin görmeye etkisi anlamında önem taşır. Havuç, mango, portakal, ıspanak, kavun, lahana, balık gibi besinler, göz sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca fazla kilolu olma durumunda ortaya çıkacak şeker ve tansiyon, göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Şeker hastalığında kişilerin görme kaybı yaşamaları söz konusu olacaktır. Bu nedenle özellikle şeker hastalarının doktor kontrolünü ihmal etmemesi gereklidir.

Güneşten Korunun!

Göz sağlığı nasıl korunur, sorusunun en önemli cevaplarından olan güneş gözlüğü kullanımı, güneşin zararlı ışınlarından korunmayı sağlamaktadır. Güneş ışınları içerisinde bulunan ultraviyole ve kızılötesi ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Ayrıca güneş gözlüğünün kalitesiz, kullanıma uygun olmayan şekillerde alınmış olması, gözlerin bozulmasına neden olacaktır. Alınacak güneş gözlüğünün E 18 standartlarına uygun olması istenmektedir.

Teknolojiye Dikkat Edin!

Bilgisayar ve telefon kullanımı, aslen tek başına göz bozukluklarına neden olmamaktadır. Ancak bu aletlerin kullanımı sırasında kişiler, göz kırpma reflekslerini azaltır. Bu nedenle gözler nemden mahrum kalır. Gözün kırpılmaması, ihtiyaç duyulan nemin sağlanamamasına neden olacak, bu da göz sorunlarına yol açacaktır. Göz sağlığını korumak için kişilerin göz kırpma reflekslerine dikkat etmesi ve gözleri 20 dakikada bir dinlendirmesi gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here