Genital Estetik Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
438

Genital estetik nedir sorusuna yanıt vermek gerekir; özellikle kadınların genital bölgelerinde, cerrahi ya da cerrahi olmayan müdahalelerle yapılan estetik düzeltmelerdir. Yalnızca güzellik kaygısı ile değil, sağlık sorunları ve cinsel performans problemleri nedeniyle de genital estetik yaygınlaşmaktadır.

Genital Estetiği Gerekli Kılan Durumlar

Genital estetik yaptırmayı neredeyse bir zorunluluk haline getiren durumlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Çok sayıda doğum: Fazla sayıda doğum yapmak, vajinanın yapısını bozarak esnekliğini kaybetmesine, buna bağlı olarak cinsel birleşmeden zevk alamama, idrar kaçırma gibi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle doğal vajinal açıklığını ve esnekliğini kaybeden kadınlar için estetik uygulanmalıdır.
 • Vajinada doğumsal bozulmalar: Bazı durumlarda doğum anında vajinada bozukluk göze çarpabilir. Bu durumda bebek mutlaka genital estetik ameliyatı geçirmelidir.
 • Vulvada dış dudakların büyük olması: Cinsel birleşmeyi neredeyse imkânsız hale getiren bu durum da estetik ameliyat olmayı gerektirir.
 • Doğum yapma sırasında meydana gelen sorunlar: Zor doğumlarda vajinaya kesi atılması, vajina yırtılması ya da zedelenmesi durumunda tekrar cinsel ilişkiyi mümkün kılabilmek için vajina estetiği gerekmektedir.
 • İdrar kesesi ve rektum sarkmaları: Bu durumda cinsel işlev bozuklukları, idrar kaçırma ve tüm rahmin sarkması durumları ortaya çıkabilmektedir. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sağlıklı cinsel hayatın yaşanabilmesi için vajinal estetik, bu durumda şarttır.

Genital Estetik Uygulamalarının Kapsamı

Genital estetik uygulamalarının kapsamına giren operasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vajina daraltması
 • Pubis bölgesi düzeltilmesi
 • Vajina genişletilmesi
 • İç dudak küçültme
 • G noktası büyütme
 • Kızlık zarı dikimi
 • Genital siğil sonucu ortaya çıkan deformasyonları düzeltme
 • Vajina doğum sonrası vajina sıkılaştırma

Epizyotomi izi de genital estetiğin bir konusudur. Epizyotomi, normal doğum sırasında vajina girişine atılan kesiye denir. Normal doğum biçimlerinde sorunsuz ve iz kalmadan iyileşme gösteren bu kesi, bazı hastalarda yanlış dikim, hastaya bağlı problemler ve hastanın yara iyileşme hızına bağlı olarak iyileşmez. Bazı durumlarda ise dikim sonucu iyileşme yanlış yönde gelişir ve vajina görevini yerine getiriyor olsa da,  görüntü itibariyle bir bozukluk meydana gelir. Bu durumda cinsel ilişki sırasında ağrı, psikolojik çöküntü, kanama, utanç, cinsel ilişkiye girmek istememe ve partnerden soğuma gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumda da mutlaka vajina estetiği yaptırılarak hayal edilen vajina tipine sahip olunması sağlanmalıdır. Bazı durumlarda hasta vajinasından psikolojik desteğe ihtiyaç duyacak kadar etkilenir. Bu durumda estetik ameliyattan sonra mutlaka psikolojik destek sağlanmalı ve partnere anlayışlı olması telkin edilmelidir.

Genital Bölge Estetiğinde Cerrahi Müdahaleler

Genital estetik nasıl tedavi edilir sorusunun bir cevabı cerrahi müdahalelerdir. Bu müdahaleler, genital bölge estetiğinin gerçekleşme amacına bağlı olarak şekillenir. Bazı durumlarda genital bölge geniş ise parça alınarak daraltılır. Bu durumda genişleyen ve sarkan dokunun kesilerek çıkarılması, bölgede bir yaranın varlığına neden olur. Yaranın iyileşme süresi 6 haftadır. Cerrahi işlem, parça alınması ya da parçanın yukarı çekilerek dikilmesi şeklinde yapılabilir. Dikim işleminde iyileşme süresi daha kısa olacaktır.

Genital Bölge Estetiğinde Cerrahi Olmayan Müdahaleler

Egzersiz ve ilaç tedavilerine dayanan yöntemler, genital bölge estetiğinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu tedaviler, fizyoterapi benzeri, egzersiz ile kas güçlendirme temeline dayanır. Bu kapsamda özellikle vajina genişlemeleri ve sarkmalar tedavi edilmektedir. Genital bölgenin sıkılıp gevşemesine bağlı olarak sağlanan egzersizlere ek, ilaç kullanımı ile de sıkılaştırma sağlanır. Bu genital bölge estetiği tedavileri hafif sarkmalarda kullanılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here