Erkekte Obezite Kısırlık Yapıyor!

0
1094

Türkiye’nin en çok görülen hastalıklarından biri olan Obezite, erkeklerde kısırlığa davetiye gönderiyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu obezitenin erkeklerde sperm parametrelerinin değişmesine neden olduğunu saptadılar. CEJU (Central Europen Journal of Urology) tarafından yapılan araştırmalar obezitenin erkeklerde testesteron oranını azalttığını ve aynı zamanda düzensiz sperm üretimine neden olduğunu tespit etti.

Uzmanların incelemesinde obezite, fazla kilosu olan erkeklerde dölleme kabiliyetini azaltıyor. Testosteron seviyeside düştüğü için erkeklerde kısırlığı direkt olarak etkilediğini göstermektedir.

Obezite Nasıl Kısırlığa Yol Açar?

Erkeklerde yer alan fazla kilolar sperm sayısında azalmalara, döllenme ve hareket kabiliyetlerinde yüksek miktarda düşülere aynı zamanda DNA fragmantasyonlarına neden olmak suretiyle erkekte infertilite nedeni oluşturabilir. Gebelik süreci için sadece döllenme yeteneği dışında sperm hareketliliği, sperm morfolojisi ve sperm konsantrasyonunun önemli etkisi vardır. Obezite bu etkenleri bozarak erkekte kısırlığa sebebiyet gösterebiliyor.

Erkekler bu durumu nasıl önleyebilir?

Obezite sonucu oluşan sperm miktarlarında ki ve hareketliliklerin de ki bozukluklar kısırlığa davetiye gönderebiliyor. Bu nedenle sperm kalitesini en iyi seviyeye çıkarabilmek için beslenme alışkanlıkları ciddi önem taşımaktadır.

Erkekler yedikleri ve içtikleri besinlerde seçici olarak bu duruma engel olabilir. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak, uyku düzenini iyileştirmek, vücudun günlük ihtiyacı olan vitaminleri doğru şekilde alabilmek ve besinleri doğru tüketmek obeziteyi engeller ve kısırlığa karşı ciddi bir direnç gösterir.

Kadında östrojen, erkekte testesteron hormonu en baskın olan hormonlardır. Obezite, testesteron ve SHGB (Sex Hormonu Bağlayıcı Globin) azalmasına sebebiyet göstermekle birlikte östrojen seviyesinde artış gösterir.

Ayrıca sperm üretiminde etkin görevi bulunan FSH/LH, SHGB ve İnhibin seviyelerinin obez erkeklerde düştüğü görülmüştür. Bu hormonlarda ki değişimler kısırlığa neden olabilir.

Obeziteden nasıl kurtulunur?

Obezite kötü beslenme alışkanlığı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunu engellemenin en temel yöntemi beslenmemize dikkat etmekten geçer. Aldığımız besinlerin oranı, yemek alışkanlıkları, gereğinden fazla olmamalıdır. Yediğimiz yemeklere, aldığımız besinlere, gereksinim duyduğumuz vitaminlere çok dikkat etmeli ve günlük alışkanlıklarımızı bu yönde şekillendirmeliyiz.

Obezitenin karşısında direnci durabilmek için beslenme alışkanlığımızı bu yönde değiştirmemiz bizi ruhsal olarak da rahatlatacaktır. Beslenme alışkanlığı sadece obeziteye değil vücudun birçok işlevini yerine getirmesinden büyük destek sağlar.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here