Ergenlik Psikolojisi İle Nasıl Baş Edilir?

0
1574
ergen psikolojisi nedir ne yapılmalıdır

Ergenlik psikolojisi çağımızda ebeveynler açısından oldukça önemli bir sorun teşkil etmekle beraber 12-21 yaşları arasında görülen bir süreçtir. Bazı durumlarda ergenlik bu süreden daha uzun olabilir. Ergenlik beraberinde hem fiziksel hem de ruhsal değişimleri getiren bir süreçtir. Çocukluktan yetişkinliğe geçmeye çalışan birey, benliğinin farkına varmayı öğrenmekte ve kişiliğini bu dönemde oluşturmaktadır.

Ergenlik Psikolojisini Aşma Yolları

Ergenlik psikolojisi, ebeveynler ve çocuklar arasında doğrudan büyüyebilen bir kıvılcım olarak düşünülebilir. Bu sürecin her iki tarafın da yıpranmaması açısından yumuşatılarak geçirilmesi gerekmektedir. Ergenlik psikolojisi ile ilgili olarak birçok uzman sık sık seminerler düzenlemekte verileri bu konuda bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

Ergen birey, süreç boyunca kendini kanıtlamaya çalışabilir, diğer insanlardan farklı olduğunu göstermek adına daha önce denemediği yeni eylemler deneyebilir hatta bu deneyimler kendisini gerçekten zorlayacak deneyimler dahi olabilir. Bu dönemde görülen agresif ve hareketli ruh hali ebeveynin çocuğa göstereceği empati ile aşılabilir. Bu durumda anne babanın çocukların psikolojisini olumlu etkilemek amacı ile yapması gerekenlerin başında çocuğa destek olmak ve onun kendi kabuklarını kırmasına izin vermek bulunabilmektedir.

Ergenlik psikolojisi sırasında hırçın tavırlar gösteren ergen, uyum problemleri de yaşayabilir. Arkadaş bulmakta zorlanan ya da bulduğu arkadaşlıkları sürdürmek konusunda ciddi problemler yaşayabilen ergenin bu konuda desteklenmesi ve onun benliğinin farkına varmasını sağlamak, alınacak ilk önlemler arasında yer almaktadır.

Ergenlik Psikolojisi Sırasında Pedagog İle Çalışmak

Ergenlik, üzerinde milyonlarca tez yazılan ve iddia geliştirilen bir konu olarak bilinmektedir. Bu süreç, zaman zaman anne babaları ya da eğitimcileri zorlayabilir.. Ergenlik psikolojisi ile boğuşan ve kendini dünyaya ispatlamaya çalışan çocuk, bu süreç boyunca bir Pedagogtan yardım alabilir.

Ergenlik ile doğrudan ilgili olan bir bilimci ile ergenin davranışlarını anlam katmak ve bu davranışların nasıl aşmak konusunda bilgi almak, anne ve babaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Ergenlik psikolojisi, neredeyse her gencin yaşadığı bir süreç olmakla birlikte, doğru bir yöntem izlendiğinde en hafif şekilde aşılabilmektedir.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here