Diyette Yeşilliklerin Önemi

0
216

Diyet programında yeşillik tüketmenin önemi, yağ yakımına yardımcı olması ve doyurucu etkileri bulunmasından gelmektedir. Diyette yeşilliklerin önemi ile ilgili şu konular sıralanabilmektedir:

 • Sindirim sisteminin etkili bir biçimde çalışmasını sağladığı için sebzelerin diyet içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.
 • Yüksek lif içerikleri sayesinde kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesini sağlamakta ve böylelikle az kalori ile doymayı mümkün kılmaktadırlar.
 • Sağlık açısından da önemli olması, pek çok hastalığı engellemesi nedeniyle iyi bir biçimde kilo vermeyi desteklediği bilinmektedir.
 • Yağ yakıcı etkileri sayesinde kilo verme sürecini hızlandırmakta ve kısa sürede istene forma kavuşmayı sağlamaktadır.

Yeşilliklerin İçerdiği Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Yeşilliklerin besin değerini oluşturan vitaminler, vücudun günlük ihtiyacı olan vitaminler olarak bilinmektedir. Yeşilliklerin içerdiği bazı besin değerleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yeşil sebzelerde en çok bulunan C vitamini ve A vitamini hem kemik gelişimi hem de güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça önemli vitaminlerdir.
 • Şeker ve tansiyon üzerindeki dengeleyici etkisi ise yeşilliklerin içerisinde barındırdıkları potasyum mineralinde kaynaklanmaktadır. Özellikle kötü kolesterolü dengede tuttuğu bilinmektedir.
 • Antioksidan içeriği ile vücutta bulunan şişkinliğin ve zararlı bakterilerin atılması sağlanmaktadır. Bu etkiyi içinde barındırdığı E vitamini ile sağladığı bilinmektedir.

Diyette yeşilliklerin önemi bu vitaminler ile birlikte sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturması açısından oldukça önemlidir. Yeşilliklerin tüketimi ile daha az kalori ile daha çok vitaminin vücuda alınması sağlanabilmektedir.

Yeşilliklerin Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yeşilliklerin tüketimi, öncelikli olarak çiğ olmalıdır. Çiğ olarak tüketilen yeşil yapraklı besinlerin vitamin ve mineral değerlerini daha etkili biçimde sundukları bilinmektedir. Fakat çiğ olarak tüketilmeyen bazı yeşilliklerin şu ilkeler ile pişirilmesi önerilmektedir:

 • Yeşilliklerin pişirilme süresinin renk değiştirme üzerinden belirlenmesi gerekmektedir. Sebzelerin rengini kaybetmemeleri önemli bir kriter olarak bilinmektedir.
 • Haşlama şeklinde pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Kızartma, besin değerlerinin yok olmasına neden olmaktadır.
 • Sebzelerin çok fazla pişirilerek dağılmasına izin verilmemesi gerekmektedir. Daha sert bir biçimde tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Farklı besinler ile birleştirmek yerine ayrı olarak pişirilmesi ve o şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Diyette yeşilliklerin önemi, sebzelerin nasıl tüketildiğine bağlı olmaktadır. Bu öneriler ışığında tüketilmeyen sebzelerin istene sonuçları vermedikleri gözlemlenmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here