Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1309
diyabet

Diyabet Nedir?

On beş Halk dilinde “Şeker Hastalığı” olarak da bilinir. Daha basite indirgemek gerekirse vücutta bulunan kan dolaşımının yüksek oranda glikoz (şeker) yapılanmasıyla ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Normal bir insan vücudunda besinler, başlıca ihtiyaç kaynağı olan glikoza (şekere) dönüşmek üzere bağırsaklarda parçalanırlar. Parçalanan glikoz bağırsaklardan kana geçerek. Sağlıklı vücut kana geçen glikozu pankreastan salgılanan insülin hormonuyla hücrelerin içine taşır. Fakat vücudun insülin hormonu üretim sistemi hasar almış veya üretim yapmazsa glikoz oranı kanda yükselir. Bu durum beraberinde birçok organda (böbrek, göz, kalp, sinir vb) ciddi bozukluklara neden olabilir.

Türkiye’de yapılan uzman araştırmasına göre 20 yaş üzeri vatandaşların %13.7’si diyabet hastalığı taşımaktadır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabetin en belirgin özelliği sık sık tuvalete çıkma ve vücudun artan susuzluk hissidir. Bunun yanında çok acıkmak, kaşıntı, etrafı bulanık görme, çabuk yorulma, açıklanamayan kilo kaybı ve iştahsızlık gibi etkenler diyabet hastalığının belirtileri olabilir. Sadece belirtilen nedenlerin yanında daha birçok farklı etkenlerden dolayı diyabet belirtileri doğabilir. Saglikdurumu.com olarak sağlıklı bir insan vücudunun en az 6 ayda bir detaylı bir check up yaptırmasını tavsiye ediyoruz.

Diyabet Türleri

Tip 1 Diyabet: Genel olarak hastalarda 30 yaşından önce normal kiloda veya zayıf iken diyabet belirtileri başlar. Bu tipte mutlaka insülin takviyesi tavsiye edilir. Çünkü bu tip diyabetin temel özelliği vücudun insülin üretilmemesidir. Buna bağlı olarak takviye yapılması önerilir.

Tip 2 Diyabet: Genel olarak hastaların büyük çoğunluğu bu tiptedir ve belirtiler 40 yaşından sonra başlar. Birçok hasta aşırı kiloludur ve irsiyetin bu hastalığı tetiklemesin de önemli etkisi vardır. Kısacası hastanın birinci, ikinci, üçüncü derece yakınlarında tip 2 diyabet hastalığı mevcut ise o hastanın da tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski yüksektir.

Gizli Şeker Nedir?

Tıp dilinde gizli şekere “bozulmuş glikoz toleransı” denir. Bu tanı şeker hastalığı değildir. Şeker yükleme testi ile kontrol edilir. Yapılan testlerde kan şekeri açlıkta 100mg/dL’yi geçmemiştir. Fakat şeker yüklemesinden iki saat sonra ölçüm yapıldığında bu oran 140-199 mg/dL arasındadır. Bu örnek yaşanması durumunda o hastanın şeker hastası olma ihtimali yüksektir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here