Çocuklarda Zihinsel Gelişimi Arttırmanın Yolları

0
280

Çocuklarda zihinsel gelişim, yaş dönemiyle beraber farklı yöntemlerle desteklenmektedir. Zihinsel gelişimin desteklenmesine yönelik takip edilen adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Zeka gelişiminin desteklenmesi anne karnından başlayan bir süreçtir. Bu nedenle anne adaylarının stresten uzak kalması, klasik müzik dinlemesi ve beslenmeye dikkat etmeleri bebeğin zihinsel gelişimi açısından oldukça önemlidir.
  • Anne sütünün beslenme ile sunduğu etki, zeka gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle 0-2 yaş sürecinde anne sütü oldukça önemlidir.
  • Zeka gelişiminin sağlanabilmesi için uyku düzeni önemlidir. Beyin gelişimini doğrudan etkilediği bilinmektedir.
  • Zekayı güçlendirmeye yönelik işitsel ve görsel dikkati güçlendirici oyunların oynanması da 1 yaş itibariyle düzenli hale getirilmelidir.

Ekran Kullanımının Zeka Gelişimine Etkisi

Çocuklarda zihinsel gelişimi arttırma önerilerinden önce, çocukların mevcut zeka gelişimlerinin korunması ve olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için ekran kullanımının kısıtlanması önemlidir.

0-3 yaş dönemi için çocukların hiçbir şartta ekrana maruz kalmamaları önerilmektedir. Buna ek olarak 3 yaş itibariyle ekran sürelerinin yarım saat şeklinde sınırlandırılması ve her yaşla beraber bu sürenin kademeli olarak arttırılması önerilmektedir.

Ekran kullanımının fazla olması halinde çocukların dil gelişiminin ve sosyal becerilerinin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle çocuğun genel gelişim seyrinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.

Beslenme Şekilleri Zeka Gelişimini Etkiler Mi?

Besinlerin içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin beyin gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle erken çocukluk döneminde şu besinlerin tüketimi önerilmektedir:

  • Balık ve deniz ürünleri
  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Tam tahıllı besinler
  • Kırmızı meyveler
  • Yeşil yapraklı sebzeler

Doğru İletişim ile Zeka Gelişimi İlişkisi

Zeka gelişiminin önemli rollerinden birisi de sosyal becerilerdir. Çocukların sosyal becerileri, zeka gelişimleri ile doğru orantılı olarak ilerlediği bilinmektedir. Bu nedenle anne ve babaların iletişim becerileri konusunda çocuklar ile daha sağlıklı iletişimler geliştirmelidirler.

Çocuklarda zihinsel gelişimi arttırma yolları içerisinde bulunan önerilerden birisi de iletişimin bir kanalı olan merak duygusunun desteklenmesidir. Merak etmesine ket vurulan, sorduğu sorulara aydınlatıcı cevap verilmeyen çocuklarda zeka gelişimi istenen düzeyde olmamaktadır.

5

Çocuklarda Zihinsel Gelişimi Arttırmanın Yolları

Çocuklarda zihinsel gelişim, yaş dönemiyle beraber farklı yöntemlerle desteklenmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here