Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Önleme

0
303

Çocuklarda yalan söyleme, özellikle 0-6 yaş arasında görülmekte olan davranış problemlerinden birisidir. Bu davranış probleminin farklı nedenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir. Ortaya çıkan bu davranış probleminin önlenmesi için şunların yapılması önerilmektedir:

  • Anne ve babanın tepkilerinin sakin ve soğuk kanlı olması çocuğun olumsuz davranış geliştirmesini engellemektedir.
  • Çocuğun yalan söylemesine neden olacak, cevaplarından emin olunmayan soruların sorulmaması önerilmektedir.
  • Çocuğun dürüst olduğu durumlar için olumlu geri bildirimlerin verilmesi, olumlu davranışları pekiştirmektedir.
  • Yalan söylemenin engellenmesi için aynı zamanda anne ve babanın da dürüstlük örneğinde bulunmaları gerekmektedir.
  • Sevgisinin dışa vurulması, sevgi sözcüklerinin sıkça kullanılması davranış problemlerinin önlenmesi için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Neden Olur?

Yalan söyleme davranışı geliştiren çocukların birbirinden farklı olarak şu nedenlerle yalan söyledikleri gözlemlenmektedir:

  • Baskıcı anne-baba tutumunun sonucu olarak çocuklarda yalan söyleme olabilir.
  • Hayal dünyası geniş olan çocuklarda yalan söyleme davranışı, gerçeği çarpıtma şeklinde olabilir.
  • Çocukların örnek aldıkları kişilerin yalan söyleme davranışı göstermeleri halinde de bu davranışı geliştirdikleri bilinmektedir.
  • Çocukların korkmaları ya da anne babaları tarafından dürüst davranışlarına değer verilmediğinin fark edilmesi sonucunda yalan söyleme davranışı gösterdikleri bilinmektedir.

Aileler Yalan Söyleyen Çocuklarıyla Nasıl İletişim Kurmalıdır?

Yalan söyleme davranışı gösteren çocuk ile iletişime geçmeden önce ebeveynlerin kendi davranışlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Eğer kendi davranışlarında yalan söyleme durumu varsa öncelikle bunun önlenmesi tavsiye edilmektedir.

Anne ve babaların çocuk ile iletişim kurarken sakin ve çocuğu anlamaya yönelik iletişim kurmaları önerilmektedir. Bu sayede çocuklar kendilerini daha rahat ve daha şeffaf bir biçimde ifade edebilmektedirler.

Yalan Söyleme Davranışı Farklı Problemlere Neden Olur Mu?

Çocuklarda yalan söyleme davranışının farklı davranış problemini doğurması için 0-6 yaş sonrasında görülmesi gerekmektedir. Erken çocukluk döneminde bu problemi doğru anne-baba tutumları ile önlenebilmektedir.

Çocuklarda yalan söyleme davranışı ile farklı problemlerin meydana gelmesi öncelikli olarak bu davranışın hangi nedenlerle ortaya çıktığına göre değişmektedir. Endişeli olmadan önce yalan söyleme davranışının gerekçelerini keşfetmek ebeveynlere verilen tavsiyeler arasında olmaktadır.

5

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Önleme

Çocuklarda yalan söyleme, özellikle 0-6 yaş arasında görülmekte olan davranış problemlerinden birisidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here