Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

0
306

Çocuklarda uyku alışkanlığı, düzenli bir yaşam şekli ile mümkün olmaktadır. Uyku alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlerin düzenli vakitlerde uyku prensibini aksatmadan uygulamaları gerekmektedir. Uyku alışkanlığı kazandırmaya yönelik sunulan bazı öneriler şunlardır:

  • Uyku alışkanlığı bebeklerde altı ay dolaylarında oluşturulmaktadır. Uyku düzenini oluşturmak için anne ve bebeğin hazır olması gerekmektedir.
  • Uyku öncesini rutine bağlamak önemlidir. Bu nedenle uyku öncesi sakin bir müzikle çocuğun bu rutini tanıması kolaylaştırmak mümkün olmaktadır.
  • Büyük yaş grubunda uyku rutini; pijama giyme, diş fırçalama gibi alışkanlıkların devamında sürdürülebilmektedir.
  • Bebeğin çok ışık almayan bir ortamda olması uykuya geçişini kolaylaştırabilmektedir.

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı İçin Yatak Seçimi

Çocuklarda uyku alışkanlığı kazandırma, çocuğun doğru yatakta yatması ile mümkün olmaktadır. Eğer 2 yaş öncesinde ise anne ve babanın olduğu odada fakat farklı yatakta yatılmalıdır. 2 yaş sonrasında çocuğun hazır olması göz önünde bulundurularak farklı odaya geçirilebilir.

Çocuğun kendine ait bir alanda yatıyor olması özgüven gelişimi için de oldukça önemlidir. Kendini özgür hissettiği özel bir alanda uyuyan çocuklar için duygu durumlarının iyi seviyede gelişim gösterdiği bilinmektedir.

Anne ve Baba ile Uyumak İsteyen Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Erken çocukluk döneminde anne ve babayla uyumaya devam etmek isteyen çocuklar için ebeveyn tutumlarında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ebeveynlerin öncelikli olarak çocuğun ihtiyacını anlamaları gerekmektedir. Neden ebeveynler ile uyumak istediği fark edilip ihtiyacın doğru olarak karşılanması gerekir.
  • Çocukların korku nedeniyle yalnız uyuyamama durumlarında, anne ya da babanın uykuya geçişe kadar çocuğun yanında uyumaları önerilmektedir.
  • Anne ve babanın bu süreçte uygulayacağı baskılar davranış problemlerine yol açabilir. Bu nedenle baskıcı tutumdan ziyade daha anlayışlı bir tutumla çocuğa yardımcı olunmalıdır.

Çocuklara Uyku Alışkanlığı Kazandırmada Disiplinin Önemi

Uyku alışkanlığı kazandırırken en önemli kural disiplinli olmaktır. Çocuğun her gün aynı saatte uyku rutinine başlaması gerekmekte olup herhangi bir esnemeye izin verilmemelidir. Esneme olacaksa bunun nedenleri açıklanmalı ve en z seviyede tutulmalıdır.

Çocuklarda uyku alışkanlığı kazandırma yollar takip edilirken sunulan önerilerin sonuç vermemesi halinde bir uzmana danışılması önerilmektedir.

5

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Çocuklarda uyku alışkanlığı, düzenli bir yaşam şekli ile mümkün olmaktadır. Uyku alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlerin düzenli vakitlerde uyku prensibini aksatmadan uygulamaları gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here