Çocuklarda Gıda İntoleransı

0
196

Çocuklarda gıda intoleransı, halk arasında alerji olarak da adlandırılmaktadır. Herhangi bir besin içerisindeki madde sonucu, çocuğun sindirim sisteminde farklı bir reaksiyon durumunun oluşması bu şekilde ifade edilmektedir.

Çocuklarda çoğunlukla bu sorunun sütün içerisinde bulunan laktoza verildiği bilinmektedir. Laktozun sindirilememesinden kaynaklı mide içerisinde tahriş meydana gelebilmektedir. Bu nedenle farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda gıda intoleransı oluştuğunun anlaşılabilmesi için şu belirtilerden en az iki tanesinin belirli bir süredir devam ediyor olması gerekmektedir:

  • Mide bulantısı ve beraberinde meydana gelen kusma
  • İshal ve karın ağrısı
  • Midede yanma ve kasılma hisleri
  • Mide bölgesinde gaz oluşumu
  • Baş ağrısı
  • Kronik yorgunluk ve agresif davranışlar

Bu belirtilerin anlaşılması için çocuğun daha önce yemediği bir gıdayı yemiş olması ön görülmektedir. Bu sayede görülen belirtilerin hangi besinden kaynaklandığını anlamak ve tedavi yöntemi geliştirmek kısa sürede mümkün olabilmektedir.

Bu belirtilerin hepsinin aynı anda görülmesine gerek olmamaktadır. Yalnızca iki ya da daha fazlasının görülmesi halinde de gıda intoleransı durumu olduğunun söylenmesi mümkün olabilmektedir.

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Gıda intoleransı durumunun anlaşılabilmesi için öncelikli olarak çocuğa bu yönde bir test yapılması gerekmektedir. Buna ek olarak eliminasyon diyetiyle de gıda intoleransı anlaşılabilmektedir.

Eliminasyon diyet programında şüpheli gıdaların besin programına tek tek eklenmesi ile vücudun vereceği tepkiler gözlemlenmektedir. Buradan yola çıkarak hangi maddeye tepki verildiği anlaşılabilmektedir.

Gıda İntoleransı Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda İntoleransı durumunun ortaya çıkması bir besin maddesinden kaynaklı olduğu için tedavi yönteminde de bu besinin minimum seviyede alınması ile uygulanan bir diyet programı bulunmaktadır.

Gıda İntoleransı tedavisinde bazı besinlerin diyet programından çıkarılması vitamin eksikliklerine neden olabileceği için mutlaka alternatif besinlerin eklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bir uzman programı olmadan yalnızca besini tüketmemek, yeterli bir tedavi biçimi değildir.

Bazı durumlarda alerjik reaksiyonların önlenmesi için hafif ilaçlar kullanılabilmektedir. Fakat alerji ilaçları, kullanımı konusunda hassasiyet içeren ilaçlar olmaları nedeniyle doktor onayı olmadan kullanılması uygun olmamaktadır.

5

Çocuklarda Gıda İntoleransı

Çocuklarda gıda intoleransı, halk arasında alerji olarak da adlandırılmaktadır. Herhangi bir besin içerisindeki madde sonucu, çocuğun sindirim sisteminde farklı bir reaksiyon durumunun oluşması bu şekilde ifade edilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here