Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

0
384

Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi, hormonal değişiklikler ile model alma yoluyla öğrenmenin ortak çalışması sonucu oluşur. Çocuklar doğdukları andan 2,5- 3 yaşına kadar cinsiyetleri belirgin bir şekilde dikkate almazlar. 2 yaş çocuklarında, diğer akranları ile yan yana geldiğinde cinsiyete bağlı olarak oyun kurma görülmez, ancak okul döneminde, kızların kızlarla, erkeklerin de yalnız erkeklerle oynadığı tespit edilmiştir.

Yaşlara Göre Cinsel Gelişim

Doğduklarında ve daha sonrasında bebekler, yalnız anneyi diğer insanlardan ayırır ve anne ile ortak özelliklere sahip insanlara ilgi duyar. Bunun yanında anneye aşırı bağlılık 8-9. Aylarda zirve yaparken, 11. Ayda sona erer. Bununla birlikte babanın ayrımına varma, anne ile baba arasındaki farkı anlama dönemi başlar. Ancak bebek, bu farkı direkt olarak cinsiyetle bağdaştıramaz. Bireysel farklar da göz önüne alınarak, genellikle 2 yaşına girişten birkaç ay sonra çocuk, kızlar ve erkekler kavramını merak etmeye başlar.

İnsanları sınıflandırırken kullandığı ve oyunlarında bebeklerine cinsel kimlik belirlediği görülen çocuklar, 3,5 yaşına doğru erkekler ve kızların genel özellikleri üzerine konuşmalar yapabilir. 4 yaşında kızların etek giyebilen, saçı uzun olan insanlar, erkeklerin ise etek giymeyen ve saçı kısa olanlar olduğunu söyleyecektir. Bununla birlikte çocuk, bu yaşlarda fiziksel bir özelliğin cinsiyeti değiştireceğini düşünür. Yani bir kızın, saçını kısa kestirdiğinde erkek olacağını, bir erkeğin etek giyerse kız olacağını söyler. Ayrıca bu yaşlarda kendi kimlik kazanımı da gerçekleşir. Ben kızım, ben erkeğim cümleleri kurulmaya başlanır ve çocuk, hemcinsi ebeveyn ile vakit geçirmekten hoşlanır. Bununla birlikte çocuğun cinsel kimlik hakkında doğru düşünceler elde etmesi için ailenin etkisi de göz önüne alınarak, yaklaşık 6 yaşına kadar zamana ihtiyacı vardır.

Sağlıklı Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda cinsel kimlik, aile içi rol paylaşımı ve ailenin cinsel kimliğe bakışı ile şekillenir. Bu bağlamda çocuk anneyi sürekli olarak ev işi yaparken görüyorsa, bunun sadece kadınların işi olduğunu; babayı anneye şiddet uygularken görüyorsa erkeklerin bunu yapabileceğini düşünebilir. Bu yaşlarda genelleme yavaş yavaş oturmaya başladığı için, çocuk genelleme yapmaya meyillidir. Bu nedenle cinsel kimliğin sağlıklı gelişimi için roller çocuğa iyi tanıtılmalı, çocuğun üzerine çok düşülmeden kadınlar ve erkekler hakkında bilgi verilmelidir. Çocuk evde sevgi ve saygı ortamına şahit olmalı, yanlış fikirlere kapılmamalıdır.

Cinsel Kimlik Hakkında Sorulan Sorular

Çocuklar cinsel kimlik hakkında özellikle 4-5 yaş civarında çok fazla soru sorarlar. Merak duygusunun o yönde yoğunlaşması, aynı zamanda yanlış fikirler edinmesine neden olacaktır. Çocuk evde sorduğu sorulara büyük tepkiler alıyorsa, sorusunun yanıtını dışarıda arayacak ve yaşına uygun olmayan yanlış bilgiler edinecektir. Bu nedenle çocuğun ‘Ben neden kızım/ erkeğim? Ben kız/erkek olabilir miyim?’ gibi sorularına evde yanıt verilmeli, anlayabileceğinin ötesinde derin ve uzun bilgi vermeden, merakını giderecek kadar açıklamalarda bulunulmalıdır. Bu kapsamda doğadan yararlanılabilir.

Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları

Cinsel kimliği yanlış oturtma, kendini yanlış tanıma ve tanıtma, çocukluk mastürbasyonu, cinsel kimliğinden hoşnut olmama gibi durumlar, cinsel kimlik sorunları kapsamında kendini gösterir. Bu durumlardan çocukluk mastürbasyonu, fiziksel bir zarar ya da günlük hayatı etkileyecek bir yoğunluk olmaması durumunda normal karşılanır. Ancak diğer problemler için çocuk hakkında gözlemlere ve incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Karşı cinsin oyuncakları ile oynama, karşı cins kıyafetlerini giymek isteme, cinsiyeti sorulduğunda karşı cins olarak cevap verme gibi problemlerin meydana gelmesi durumunda çocukların cinsel kimliği konusunda sorun yaşadıkları anlaşılır ve hemen bir uzmana yönlendirilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here