Çileğin Faydaları Nelerdir?

0
274
çilek

Çileğin yararları, kötü kolesterolün düşürülmesinde ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde çilek, enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyuculuğu bulunan bir meyvedir. 10’dan fazla çeşidi olsa da meyve, hep aynı şekildedir ve yaklaşık olarak aynı faydaları göstermektedir.

Düzenli Olarak Çilek Tüketin!

Her gün düzenli çilek tüketimi, kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Ancak meyve, doğal meyve şekeri ihtiva eder. bu nedenle porsiyonların uygun şekilde ayarlanması gerekmektedir. iyi kolesterolü yükseltmek için kullanılan çilek, kırmızı rengi ile antosiyanin maddesi içermektedir. Bu madde, kolesterolün dengelenmesinde yardımcı rol oynamaktadır.

İçerdiği meyve şekeri sayesinde çilek, tatlı krizlerine giren kişilerin çikolata gibi besinleri aşırı tüketmesinin önüne geçer. Bu sayede çilek tüketimi ile alınan kalori, çikolata ile alınan kalorinin yarısı kadar olacak ve tatlı krizlerinin önüne geçilecektir. Bu sayede kilo kontrolü ve kan basıncı dengesi de sağlanmaktadır. Çileğin faydaları nelerdir, sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilmektedir.

Çilek Tüketimi Hangi Hastalıkları Önler?

Düzenli olarak çilek tüketilmesi, meyvenin içerdiği maddeler ile bazı hastalıkların önüne geçmektedir. Bu kapsamda çileğin yararları nelerdir, sorusuna yanıt vermek gerekirse, çilek tüketimi Alzheimer hastalığının önüne geçer. Çileğin içerisinde bulunan ellagic asit, bazı tümör türlerinin büyümesinin önüne geçmektedir. Ayıca meyvenin içeriğinde bulunan antioksidan, kalp hastalıkları ve cilt kanserlerinin önlenmesinde etkilidir. Hastalık ve kanser riskinin önüne geçilmesinde çilek kullanılabilmektedir.

Diyetlerde Çilek Nasıl Kullanılır?

Diyetlerde çilek kullanımı, meyvenin tokluk sağlama etkisi ile orantılı olarak kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde de çilek etkilidir. Lif içermesi nedeniyle tokluk hissi veren meyve, diyabet hastalıklarında şekerin yükselmesine neden olmayan nadir meyveler arasında yer almaktadır. Düzenli çilek kullanımı, diyet hatalarından kaynaklanan kabızlık sorununa çözüm olmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içermesi, diyet kaynaklı cilt sarkmalarının önüne geçmektedir. Diyette çok zorlanılan dönemlerde tatlı krizlerini önleyen meyve, bunların yanında niyasin, E ve K vitaminleri içermektedir. Bakır, çinko, selesyum, ve potasyum içermektedir. Meyvenin 8 adedi 46 kaloridir. Su oranının yüksek olması, meyvenin direkt olarak şekere çevrilmesinin önüne geçmektedir. Diyet içerisinde çileğin faydaları bu şekilde sıralanmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here