Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
1701
bel soğukluğu

Cinsel birleşme yolu ile ulaşan bir bakteriyel (Neisseria gonorrhoeae bakterisinin) enfeksiyon olan, döl ve idrar yollarında görülen bulaşıcı bir hastalık olan gonore, halk arasında bel soğukluğu olarak da bilinmektedir. Bu hastalığın başlıca nedenlerinden bir tanesi çok eşliliktir.

Cinsel ilişki yoluyla ulaşan gonore hastalığının kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-20 gün arasında değişmektedir fakat genelde enjekte olduktan sonra 4-7 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bel soğukluğu, cinsel organdan sperme benzeyen damlalar halinde sıvılar gelmesi ve özellikle erkeklerde idrar boşaltımından sonra cinsel organda meydana gelen yanma hissi ile anlaşılabilir. Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde kısırlık gibi oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken hastalıklara yol açabilmektedir.

Gonore erkeklerde genellikle idrar yolu enfeksiyonuna, kadınlarda ise rahim boynu, idrar yolu ya da her ikisine birden neden olmaktadır. Çok sık olmamakla bazı durumlarda göz iltihabı oluşumuna da neden olabilmektedir.

Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğu ya da diğer bir ismi ile gonore hastalığı genellikle hastaların çoğunda belirti vermeden ilerleyen bir hastalıktır. Yani asemptomatik olarak seyreden bir yapıya sahiptir. Fakat belirti verdiği durumlar da bulunmaktadır.

● İdrar yapma sırasında ağrı, acı ve yoğun bir şekilde hanma hissi
● Boğaz ağrısı (faranjt)
● Sık idrara çıkma
● Adet dışı kanamalar
● Cinsel organdan gelen akıntılar.

Belsoğukluğu hastalığı yani diğer bir ismi ile gonore hastalığı mutlaka doktor kontrolünde verilen seftriakson, doksisiklin gibi ilaçlar ile sağlanan bir tedavi süreci gerektirir. Bu ilaçlar yalnızca bel soğukluğu (gonore) için kullanılmaması ile birlikte bel soğukluğunu sadece bu ilaçlar da geçiremeyebilir. Bunun sebebi ise bel soğukluğu hastalığına neden olan bakteriler yaklaşık olarak %90 oranında neisseria bakterisidir ve bu ilaçlar genelde bu bakteriye karşı etkilidir. Bu sebepler ile birlikte gonore (bel soğukluğu) hastalığına sahip olan insanlar kısa süre içerisinde gerekli olan ürolojik test yaptırmalıdır ve bakterilerin cinsine, çeşidine göre ilaç kullanılması gerekir.

Unutmamak gerekir ki bel soğukluğu önemli bir hastalıktır ve bu belirtileri görmeye başladığınızda hemen doktora gitmelisiniz.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here