Astım Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
357

Çevresel ve dış faktörlere karşı kişinin hava yollarının yeterli korumayı sağlayamaması durumunda astım meydana gelmektedir. Havada bulunan pek çok mikrabik dışı iltihaplar güçsüz solunum yoluna sahip kişilerde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Özellikle çocuklarda astım atakları oldukça yoğun ve şiddetli olarak görülebilmektedir. Çocuklarda astım nedir, astımdan nasıl korunmalıdır sorularına ebeveynlerin mutlaka yanıt araması gerekir. Tedavi edilmeyen ya da önlem alınmayan astımlarda ölüm riski bulunmaktadır.

Alerjik Astımın Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel olarak ortaya çıkan astım, alerjik astım olarak tanımlanmaktadır. Yaz ve ilkbahar mevsimlerinde sıklıkla hastalarda belirti veren bu hastalık kadınlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Alerjik nezlenin ilerlemesi durumlarında da hastalık astıma dönüşebilmektedir. Bir kişide astımın oluşmasında dış etkenler kadar genetik faktörlerde önemlidir. Astımın en sık rastlanan belirtileri;

 • Öksürük atakları (kuru ve sert ve şiddetli biçimde)
 • Solunum güçlüğü ve hırıltı
 • Ciğerlerde baskı ve tıkanma hissi
 • Nefes alırken tiz seslerin çıkması (ıslık gibi)

Alerjik astımların en net belirtileridir. Bu belirtilerin şiddetine ve sıklığına göre astım tedavisi değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle çocuklarda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Astım belirtilerinden herhangi birine sahip olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekmektedir.

Astımı Tetikleyen Risk Faktörleri Nelerdir?

Astımın en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Aile bireylerinin herhangi birinde astım bulunması hastalığın taşınmasında yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra yaşam alanı, çevre koşulları, beslenme faktörleri vb. birçok dış etken astım hastalığının başlamasında etkili olacaktır. Astımı tetikleyen temel risk faktörleri arasında;

 • Genetik etkenler
 • Kötü hava koşullarına sahip meslek çalışanları
 • Sigara kullanımı
 • Solunum yollarına bağlı hastalıklar
 • Alerjen maddelere maruz kalmak

Sayılabilir. Sonradan astım teşhisi konan kişilerde en sık gözlenen faktör meslek çalışma ortamı ve yaşam koşullarıdır. Özellikle itfaiyecilik, marangozluk, madencilik vb. meslek çalışanları astıma yakalanma riskine sahiptir.

Astım Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım gibi alerjik ve kronik özellikler gösteren hastalıklar için kesin çözüm tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. Özellikle genetik yollarla başlayan astım türlerinde hastalığın tedavisi sadece atakların azaltılması yönünde olacaktır. Astım tedavi için basit ilaç tedavileri uygulanabilir. Oral yollarla alınan sprey ve toz ilaçlar büyük ölçüde hastalığın etkisini azaltmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren astım tedavisi için bu ilaçları kullanmak mümkündür.

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde görülen astım belirtilerinin büyük çoğunluğu çocuklar içinde aynıdır. Çocuklarda daha şiddetli ataklar halinde astım nöbetleri olabilir. Astım taşıyan çocukların bu nedenle mutlaka önleyici tedavi yöntemlerinden faydalanması gerekmektedir. Çocuklarda astım belirtisi;

 • Sık sık öksürme (gittikçe şiddetlenen)
 • Solunum yetersizliği
 • Göğüs ağrısı şikâyeti
 • Göğüsten hırıltılı seslerin gelmesi

Çocuklarda en yaygın görülen belirtilerdir. Çocukların küçük yaşlardan itibaren özellikle solunum yollarından kaynaklı tüm hastalıklarının iyice tedavi edilmesi gerekmektedir. Solunum yolundan kaynaklı nezle, grip vb. hastalıkların ilerlemesi ya da vaktinde tedavi edilmemesi çocuklarda ilerleyen yaşlarda astıma neden olmaktadır.

Hangi Astım Seviyesinde Doktora Başvurulur?

Astım seviyesi herkeste farklı seyredebilmektedir. Astımdan kaynaklı öksürük ve nefes darlığı şikâyetleri artış gösterdiği zaman mutlaka uzaman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle;

 • Nefes alamama
 • El ve ayakuçlarında morarmalar
 • Konuşma güçlüğü
 • Kalpte çarpıntı

Gibi belirtiler oluştuğunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bu gibi belirtileri taşıyan kişiler doktorundan; astım nasıl tedavi edilir hangi ilaçlar astım tedavisi için faydalıdır gibi soruların yanıtı alabilirler. Herkes için bu soruların yanıtı hastalıklarının seviyesine göre değişiklik gösterecektir. Astımdan korunmak için ayrıca yaşam alanında ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here