Astım Hastalığı Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

0
242

Astım, kişilerde çeşitli sebeplerden dolayı hava yollarının duyarlılaşması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Genel olarak kronik şekilde gelişir. Bunun yanı sıra hastalığa eşlik eden hışıltı ve hırıltıda bu rahatsızlığa sahip olan kişiler için kaçınılmaz olmaktadır. Genel olarak her yaşta görülebilen bir seyiri olsa da çoğunlukla hastalığın belirtileri yaşamın ilk evrelerinde fark edebilmektedir. Gerekli tedbirlerin alınması ve hastalığın ilk anda fark edilmesi kişinin sonradan yaşayacağı sıkıntılı durumların önüne geçmek adına son derece önemlidir.

Astıma Sebep Olan Şeyler Neler?

Astım Dünya nüfusunun neredeyse üçte birinde görülebilen son derece sık rastlan bir hastalıktır. Özellikle belirli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilse de geneli genetik şekilde kişilere aktarılmaktadır. Bu sebepten dolayı eğer aileden birisinde astım hastalığı varise yeni doğan çocukların ilk astım kontrollerinin yapılması oldukça önemlidir. Buna göre genel hatları ile astıma sebep olan durumlar şunlardır;

  • Aile bireylerinden birisinde astım rahatsızlığının bulunması,
  • Kişilerin çalışma hayatlarında genel olarak toz veya kimyasallara fazlaca maruz kalmaları,
  • Kişilerin bebeklik dönemlerinde fazlasıyla alerjenlere maruz kalması,
  • Annenin hamileyken sigara kullanması,
  • Kişilerin yoğun sigara dumanına maruz kalmaları,

Gibi pek çok farklı neden astım rahatsızlığının ortaya çıkmasına yol açan nedenlerdir. Bu sebepten dolayı kişilerin astım belirtilerini fark ettikleri anda ya da astımdan şüphelendikleri anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve kontrollerini yaptırmaları son derece önemlidir.

Astım Belirtisi Nedir?

Astım belirtilerine bakıldığında genel olarak kişilerde öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı kişiler sürekli atak yaşama eğilimi içinde olurlar. Özellikle kişilerin yaşamış oldukları şikayetler sabaha kadar artarak rahatsız edici bir boyuta ulaşır. Her kişide farklı şekilde seyreden bu rahatsızlık kendiliğinden geçebileceği gibi hastaneye yatacak kadar da ciddi durumlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerde soluk alıp verirken ıslık sesinin duyulması da yaygın olarak astım hastalarının belirtileri arasında görülmektedir. Bu yüzden kişilere astım tanısı konulmadan öncelikle belirtilerin ne kadar sıklıkla olduğu kontrol edilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here