Antrenman Öncesi Beslenme

0
245
Antrenman Öncesi Beslenme

Antrenman öncesinde beslenme şekli, vücudun daha fazla yağ yakarken daha çok kas geliştirmesine yönelik olmaktadır. Bu sebeple antrenman öncesi beslenme programında protein ağırlıklı besinlerin tercih edildiği bilinmektedir.

Antrenman öncesinde alınan besinlerin protein dışında glikoz içerikli de olması önemsenmektedir. Glikoz yapısı itibariyle vücudun enerji kaynaklarından biri olması sebebiyle antrenman sürecinde destekleyici olmaktadır.

Antrenman öncesinde beslenmenin en önemli detaylarından birisi, ortalama 2 saat öncesinden yenmiş olmasıdır. Eğer daha az zaman kala yemek yenirse, sindirim sistemini baskılaması sebebiyle mide bulantısına neden olabilmektedir.

Antrenman Öncesinde Tüketilecek Besin Önerileri

Antrenman öncesinde tüketilmesi önerilen besinler, enerji kaynağı olmaları sebebiyle tercih edilmektedir. Önerilen bazı besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yulaf: Kilo kontrolünü önemseyenler için tavsiye edilen bir besindir. Tokluk hissi vermesi nedeniyle de tercih edilmektedir.
  • Muz: Enerji seviyesini önemli ölçüde yükseltmesi sebebiyle tercih edilen besinlerin başında gelmektedir.
  • Kahve: Yağ yakımını hızlandırması sebebiyle tercih edilebilmektedir.
  • Kuru meyveler: Hem verdiği enerji hem de tokluk hissi sebebiyle antrenman öncesi beslenme önerileri içerisinde yer almaktadır.
  • Taze meyve suları: Spor öncesi hafif hissetmeyi sağlamakta ve bununla birlikte metabolizmayı da hızlandırmaktadır.
  • Tam tahıllı ekmek: Antrenman öncesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi vermekte ve antrenman sonrasında da yorgunluk oluşmasını engellemektedir.
  • Portakal ve elma: Antrenman öncesi en çok önerilen meyvelerin arasında yer almaktadır. Hem açlık hissini gidermekte hem de ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanmasını sağlamaktadır.

Antrenman Öncesinde Hangi Besinler Tüketilmemelidir?

Antrenman öncesinde tüketilmemesi önerilen besinler, kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra daha sağlıklı sonuçlar almak adına da önemli olmaktadır. Tüketilmemesi önerilen besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ağır yağlı yiyeceklerin spor öncesinde tüketilmesi halinde antrenman sürecinde mide bulantısı ve ağır yorgunluk hissedilebilmektedir. Bu sebeple daha hafif besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.
  • Şeker ağırlıklı besinlerin tüketilmesi enerjinin çabuk harcanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple karbonhidrat alımı yapılırken şeker içeriği olmamasına dikkat edilmesi gerekli görülmektedir.
  • Büyük porsiyonlu yiyeceklerin de tüketilmemesi antrenman öncesi beslenme önerileri arasında yer almaktadır. Çok fazla yemek yenmesi, spordan istenen sonucun alınmasını engellemektedir.
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here