Anjiyo Nedir?

0
304
Anjiyo Nedir?

Anjiyo nedir, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: Kalp damarlarının sertleşmesi, tıkanması ya da bu damarlarda herhangi bir sorun olduğunun düşünülmesi durumunda, damarları değerlendirmek için yapılan bir görüntüleme işlemidir. Ancak işlem, dışarıdan değil damarların içerisine girerek yapılır. İşlemin diğer adı kardiyak kataterizasyondur.

Anjiyo Yapılma Nedenleri

Anjiyo neden yapılır, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Koroner arterlerde, kalp kapağında ya da aort damarında var olduğu bilinen bir hastalık varsa tanısını koymak veya hastalığın boyutunu belirlemek için yapılır.
  • Kalp kası fonksiyonları ile ilgili değerlendirmeleri sağlıklı bir şekilde yapmak için kullanılır.
  • Stent takma gibi ileri düzey tedavilerin belirlenmesi için kullanılır.

Ani kalp rahatsızlıklarında eğer hastanın kalp sorunu önceden beri biliniyorsa, olası bir yeni tanı alma durumunda da anjiyo yapılmaktadır. hastanın nedensiz bir şekilde kalp krizi geçirdiği söylenmişse, anjiyo yerine kişi için kalp grafisi veya EEG gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Anjiyo Uygulaması

Anjiyo nasıl uygulanır, sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Anjiyo, kasık veya koldaki atar damara geçirilen ince, yumuşak sheat ile vücuda giriş yapılması şeklinde yapılmaktadır. bu kılıf, vücuda giriş için kapı görevi görmektedir. Sheat içinden de yumuşak ve oldukça ince bir boru geçirilir. İçi boş kataterler sayesinde borular, kalp giriş kapağına kadar iletilir. Katater, özel bir X-ray makinesi ile koroner artere yönlendirilir.

Anjiyo boyası denen, kalbi ve damarları dışarıdan daha görünür hale getirecek kontrast materyal, katater sayesinde enjekte edilir. Bu sayede hareketli röntgen filmlerinin çekilmesine olanak tanınır. Aslen anjiyo, belirtilen boyar maddenin kalp duvarı ve çevre damarlara yayılması amacıyla kullanılır. Bu sayede daha güvenilir röntgen ve ultrason sonuçları elde edilecektir.

Anjiyo Ameliyat Mıdır?

Anjiyo, bir ameliyat değildir. Çünkü vücutta ameliyat yarası, kesi ya da göğüs açma durumu olmaz. Ayrıca işlem süresi oldukça kısadır. Ayrıca işlem sırasında hastalar isterlerse uyanık olabilmektedir. Tedirgin hastalar için hafif sakinleştiriciler yapılsa da, sadece damardan giriş söz konusu olduğundan anjiyo sırasında kişilerin tamamen narkoz almasına gerek duyulmamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here