Akciğer Kanseri Nedir?

0
285
Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri bütün dünyada ölüme neden olan ilk hastalıktır. Kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak bilinen bu kanser, hastalarda giderek artan bir nefes darlığı olur. Hastanın yaşam kalitesi giderek düşer. Göğüs bölgesinde katlanılması zor olan bir ağrı olabilir, hırıltı solunum meydana gelebilir. Belirtilerin ortadan kaldırılması için, hastalığın tedavi edilmesi şarttır.

Hücresel Düzeyde Çoğalan Hastalık

Akciğer kanseri nedir diye merak edenler için hemen söyleyelim, akciğer kanseri hücresel düzeyde başlar. Hücreler normalde büyür ve çoğalırlar. Hücreler zamanla yaşlanır v hasar görür. Bu hücreler ölür ve yerine genç hücreler gelir. Kanserli hücre de çok hızlı bir şekilde çoğalabilirler. Kanserli hücre o kadar çok hızlıdır ki kısa sürede vücudun bütün bölümlerine yayılabilir.

Akciğer Kanserine En Çok Sigara Neden Oluyor?

Akciğer kanseri nedenlerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Sigara içilen ortamda bulunmak da ciğerlerin kalıcı zarar görmesine neden olabilir. Akciğer hasarı nedeniyle, hücreler zarar görür. Bu hücreler gördükleri zararla birlikte, anormal bir şekilde hareket eder. Bu hareket, akciğer kanserine neden olur. Sigarayı bırakarak ve sigara içilen ortamları terk ederek akciğer kanserine yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Radyoaktif gaz olan bölgelerde bulunmak da kansere neden olur. Kendinizi tehlikeli maddelere maruz kalmaktan koruyarak kanser riskini düşürün.

Akciğer Kanserinin Erken Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri hastalığı erken tespit etmenize katkı sağlayarak tedavi sürecinizi kolaylaştırabilir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hırıltılı solunum,
  • Ses sıklığı,
  • Balgam ve kan tükürme,
  • İştahsızlık,
  • Kilo kaybı,
  • Kalıcı öksürük,
  • Yorgunluk hissi,
  • Bronşit gibi devamlı tekrarlayan solunum yolu hastalıkları,
  • Göğüs ağrısı.

Bu belirtiler hastalığın erken safhalarında görülür. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte belirtilerin şiddeti artar ve yeni belirtiler görülmeye başlanabilir. Bu belirtiler kanserin yayıldığı bölgeye göre özellik gösterir. Kanserli hücre en çok lenf düğümlerinde oluşur.

Akciğer kanseri tedavisi için akciğer kanserine neyin neden olduğunu bilerek yapılan tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here